Obecny czas: 29 Mar 2024, 00:13

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)





Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 23 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: GPS czyli Global Positioning System
PostWysłany: 21 Mar 2009, 01:13 
Nowy użytkownik

Dołączenie: 17 Mar 2009, 09:26
Posty: 22
Offline
GPS to tzw. system nawigacji satelitarnej. Sygnał GPS dostępny jest na terenie całej kuli ziemskiej.

System ten działa na zasadzie przesyłania sygnału radiowego z satelity do odbiornika, umieszczonego w jakimkolwiek miejscu na ziemi, przy jednoczesnym pomiarze czasu przesyłanego sygnału.

Aby GPS mógł działać w wystarczającym stopniu wymaga on sieci co najmniej 24 satelitów umieszczonych na wysokości ok. 20 000 km od powierzchni ziemi.

Każdy może korzystać z systemu GPS, praktycznie za darmo. Piszę praktycznie, ponieważ do korzystania z GPS potrzeba odbiornika.

Odbiorniki GPS można kupić już za cenę poniżej 200 zł, co jest kwotą niesamowicie niską. Dodam iż nawet te najtańsze odbiorniki są w stanie przyzwoicie przetwarzać sygnał otrzymywany z satelity.

Firmy oferujące odbiorniki GPS to m.in.:
- Manta
- Lark
- Navia (odbiorniki te oferowane są w biedronkach - sam taką posiadam i polecam :) )
- Navigon
- Mio
- Garmin
- Tomtom
- i inne.

Z GPS można także korzystać posiadając palmtopa z modułem GPS, są to np. urządzenia firm:
- Acer
- Asus
- HP
- HTC
- Mio
- Toshiba
- i inne.

Nie jest to zaskoczeniem, że w moduły GPS zostały także wyposażone telefony firm m.in. tj.:
- Nokia
- Samsung
- Sony ericsson.

Niektóre osoby mogą mieć jednak problem z odczytem map na takich małych ekranach, jakie posiadają te urządzenia.

Obecnie nawigacje sprzedawane na terenie kraju, opierają się o mapy automapa, mapamap, naviexpert i inne.

Co jest ciekawostką, a może się przydać przyszłemu użytkownikowi, to to iż praktycznie każdą nawigację, a w szczególności te najtańsze (manta, lark, navia), można bez problemu odblokować i cieszyć się palmtopem praktycznie za darmo :lol: ! Pisze palmtopem, bo każda mapa na "navi", którą będziecie chcieli kupić, musi być sterowana przez system operacyjny (tak jak komp z windowsem bądź linuksem). W przypadku tańszych modeli na ta chwilę mają one instalowany Windows 5.0 CE.

Windows w tym przypadku umożliwia zrobienie z nawigacji takiego "okrojonego" palmtopika, na którym można pooglądać filmy, posłuchać mp3, pograć na mniej zaawansowanych grach, a nawet (łącząc go kabelkiem USB z komputerem) posurfować po necie (rzecz jasna komputer stacjonarny musi być do niego podłączony ;) ).

Czas na podsumowanie. Nawigacja GPS teraz jest już bardzo powszechnym urządzeniem, które każdy powinien sobie sprawić, a że łatwo z niego zrobić "palmtopa", to chyba nie trzeba więcej reklamować. Zapraszam do zakupu i dyskusji na tym forum, ba! nawet proponuje się pochwalić tutaj co za cudeńko posiadacie!

W miarę możliwości będę temat uaktualniał.

Pozdrawiam załogę!


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: GPS czyli Global Positioning System
PostWysłany: 01 Cze 2009, 23:00 
F-Mod

Dołączenie: 20 Mar 2009, 13:45
Posty: 599
Offline
a ponoć już za rok satelity mają zdechnąć i wrócimy do papierowych map - to dopiero będzie jazda bez trzymanki :lol:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: GPS czyli Global Positioning System
PostWysłany: 07 Lip 2009, 23:35 
Nowy użytkownik

Dołączenie: 07 Lip 2009, 23:27
Posty: 19
Miejscowość: Elbląg
Antyradar: Valentine One
Offline
Nie zdechną,a jeśli nawet to Europa robi swój system to się przełączymy albo będziemy używać dwóch.

_________________
Zobacz filmik o Nas :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: GPS czyli Global Positioning System
PostWysłany: 08 Lip 2009, 07:23 
F-Mod

Dołączenie: 20 Mar 2009, 13:45
Posty: 599
Offline
się przełączymy - brzmi obiecująco .... tylko ciekawe czy nasz GPS-y też tak prosto to widzą ?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: GPS czyli Global Positioning System
PostWysłany: 08 Lip 2009, 22:20 
Nowy użytkownik

Dołączenie: 07 Lip 2009, 23:27
Posty: 19
Miejscowość: Elbląg
Antyradar: Valentine One
Offline
GPS to gps,nasi chłopcy szybko dadzą radę się przestroić :)Jak nie to bracia Rosjanie pomogą :lol:

_________________
Zobacz filmik o Nas :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: GPS czyli Global Positioning System
PostWysłany: 12 Sie 2009, 10:21 
A-Team
Awatar użytkownika

Dołączenie: 16 Mar 2009, 16:37
Posty: 404
Pochwały: 5
Antyradar: Inny
Offline
Mnie się wydaje że w informacje medialne to już nie ma co wierzyć, wszystko się opiera na kasie, info goni info. Pismaki coś zwęszą, od razu napiszą bzdury. Cóż poradzić, dzięki takim oszołomom są tematy to dyskusji ;).

_________________
Ktoś tobie pomógł? Daj mu Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: GPS czyli Global Positioning System
PostWysłany: 15 Gru 2009, 12:34 
Nowy użytkownik

Dołączenie: 07 Lip 2009, 23:27
Posty: 19
Miejscowość: Elbląg
Antyradar: Valentine One
Offline
Rynek urządzeń GPS i wytwórców map coraz większy,co za tym idzie,mocniejszy lobbing.Wiadomo,jak większy rynek,większa kasa.GPS-y nie zdechną.Hurrra,mi bez gps-a ciężko do kibla w domku trafić. :lol: :lol:

_________________
Zobacz filmik o Nas :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: GPS czyli Global Positioning System
PostWysłany: 15 Gru 2009, 19:53 
F-Mod

Dołączenie: 20 Mar 2009, 13:45
Posty: 599
Offline
a ja mam różne doświadczenia, ostatnio do Wrocka dojechałem w miarę szybko, a potem dzięki Automapie krążyłem bez sensu 40 minut :( a można było w 10 minut dojechać


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: GPS czyli Global Positioning System
PostWysłany: 15 Gru 2009, 23:47 
A-Team
Awatar użytkownika

Dołączenie: 16 Mar 2009, 16:37
Posty: 404
Pochwały: 5
Antyradar: Inny
Offline
Ja muszę pochwalić moją nawigację wracałem kiedyś po nocy serpentynkami z koniakowa w ciemnościach, i o dziwo nawa dokładniuśko pokazywała pozycję, dzieki czemu nie spadłem w przepaść, i mogę to wam pisać te wypociny, a sprzęt miałem kozacki bo za 200 ;), a nawigacja znajomego się poplątała mimo że śjakaś z wyższej półki. Słowem dobra nawigacja nie jest zła :).

_________________
Ktoś tobie pomógł? Daj mu Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: GPS czyli Global Positioning System
PostWysłany: 22 Gru 2009, 13:36 
Forumowy VIP

Dołączenie: 21 Gru 2009, 19:54
Posty: 172
Miejscowość: Kielce
Offline
Ja głównie GPSu użuwam w telegonie Nokia N82.

Najpierw wgrałem sobie TomToma a teraz Garmina

Mam 2 programy, Garmin jak natelefon z symbianem ma lepsze mapy.

_________________
Był:
Cobra ESD 7000
Cobra XRS 9950

Jest Noxo ZRW 300e


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz  [ 23 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość



Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron

Protected by Anti-Spam ACP
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group