WYSZUKIWARKA
Słowa kluczowe:
Start arrow Porady arrow Szczypta teorii
Szczypta teorii E-mail
Wszystkie mikrofalowe radary policyjne działają w oparciu o zjawisko Dopplera. Zjawisko Dopplera polega na zmianie częstotliwości fali podczas wzajemnej zmiany położenia źródła fali i odbiornika. Jeżeli obiekt się oddala to częstotliwość jest niższa, gdy zbliża to częstotliwość jest wyższa.
Wykorzystywane jest to w przyrządach do odczytu prędkości poruszającego się pojazdu. Fala radarowa z nadajnika odbija się od pojazdu i powraca do urządzenia pomiarowego, które mierzy zmianę częstotliwości odbitej fali. Wartość zmiany częstotliwości zależy od szybkości poruszającego się obiektu, co umożliwia bezpośredni odczyt szybkości. Antyradar wykrywa to promieniowanie i alarmuje o jego wykryciu. Ponieważ moc promieniowania radaru musi wystarczyć do wykrycia i przeanalizowania przez radar odbitego promieniowania od pojazdu, dobry antyradar jest w stanie zawsze wykryć promieniowanie z większej odległości niż zasięg radaru. Po pierwsze może on wykrywać fale odbite i szczątkowe promieniowanie, które jest bezużyteczne ze względu na zakłócenia dla radaru, a po drugie fala od radaru do antyradaru przebywa drogę tylko w jedną stronę.

Bardzo dobry antyradar oraz prawidłowa interpretacja jego sygnałów i odpowiednia na nie reakcja są w stanie skutecznie zabezpieczyć przed płaceniem mandatów. Podkreślam BARDZO DOBRY antyradar, przystosowany do częstotliwości stosowanych w danym kraju, z bardzo dobrą filtracją fałszywek. Oprócz samej czułości i selektywności liczy się szybkość przemiatania pasm i szybkość wysłania alarmu po wykryciu promieniowania. Oczywiście tylko „szybki” antyradar oraz natychmiastowa reakcja na bezpośredni „strzał” suszarką może spowodować błąd pomiaru ale ponoć są tacy, którym się udało ? W przypadku fotoradarów pracujących non stop szybkość przeczesywania pasm jest równie ważna, ponieważ wpływa na wcześniejsze wykrycie, aczkolwiek nie krytyczna. Tutaj najważniejsza jest czułość.

Dobry antyradar oprócz wysokich wartości wyżej podanych podstawowych parametrów powinien być przystosowany do europejskich warunków, czyli powinien posiadać odpowiedni zakres mierzonych częstotliwości. Dzięki temu zamiast skanować bez potrzeby kilkanaście pasm, skanuje np. wybrane trzy częstotliwości, które są aktualnie używane przez policje do kontroli prędkości. Pozwala to znacznie przyspieszyć przemiatanie, a co się z tym wiąże szybciej wysłać informację alarmową. Modele z wyższej półki posiadają możliwość jednoczesnego skanowania pasm użytecznych oraz analizę stałego tła elektromagnetycznego w danym rejonie. Dzięki temu możliwa jest dokładniejsza filtracja zakłóceń np. od nadajników sieci komórkowych, linii energetycznych, itp.

Wykaz pasm i częstotliwości wykorzystywanych przez radary policyjne:  
X Band      9.41 GHz; 9.9 GHz; 10.525 GHz
Ku Band      13.45 GHz sporadycznie używane w zachodniej Europie
K Band     24.125 GHz  
Ka Band (Super Wide)  33.40-36.00 GHz, pełne pasmo Ka;
w Europie w tym także w Polsce wykorzystywane częstotliwości to: 34.00 GHz i 34.30 GHz
Laser         904nm
W Europie jest zalecane stosowanie pasma "Ka Narrow" a nie "Ka SW" (Super Wide)  33.40-36.00 GHz, które jest dedykowane głównie na rynek amerykański. Jednak trzeba przyznać, że najlepsze modele antyradarów radzą sobie z całym pasmem Ka bez uszczerbku na wykrywalności radarów. Detektory przygotowywane tylko na amerykański rynek nie posiadają również rozbitych i indywidualnie dostrajanych do konkretnej częstotliwości pasm. Oprócz tego są one strojone na maksymalną czułość dla środkowej częstotliwości danego szerokopasmowego zakresu, a więc czułość ta nie jest jednakowa w całym paśmie i przeważnie maleje na jego krańcach. Dlatego tak ważne jest dostrojenie antyradaru do rynku, na którym ma pracować.
W Polsce są używane obecnie następujące częstotliwości:
X    10.525 GHz (starsze suszarki np. K-15)
K    24.125 GHz (nowsze suszarki, fotoradary w słupach i przenośne, np. Rapid-2Ka, Fotorapid, Gatso)
Ka    34.00 GHz (fotoradary przenośne, fotoradary samochodowe (nie mylić z videorejestratorami) i w słupach, np.Ramer-7, AD9)
Ka    34.30 GHz (fotoradary przenośne, fotoradary samochodowe (nie mylić z videorejestratorami) i w słupach, np Ramer-7M, AD9, Multanova 6F)
Laser    jak na razie,na naszych drogach, tylko w ręcznych miernikach prędkości

Należy pamiętać o tym, że większość antyradarów posiada w instrukcji wszystkie wymienione pasma. Niestety często możliwości antyradaru nie idą w parze z instrukcją i pozostaje on bezradny w spotkaniu radaru pracującego w paśmie Ka. Bowiem wykrywanie pasm to jedno, a czułość antyradaru to drugie. I pomimo, że antyradar posiada rzeczywiście dane pasmo to często okazuje się, że wykrywa promieniowanie w paśmie Ka (najtrudniej wykrywalnym) z odległości 10-30 metrów. W takim przypadku możemy się najwyżej do zdjęcia uśmiechnąć, natomiast na jakąkolwiek reakcję nie mamy najmniejszych szans.

Osobnym zagadnieniem jest videorejetrator, czyli samochód policyjny (najczęściej nieoznakowany) z kamerą. Videorejestratora NIE DA SIĘ WYKRYĆ, ponieważ nie emituje on żadnego promieniowania elektromagnetycznego, a pomiar średnich prędkości dokonywany jest w oparciu o mierzenie drogi i czasu.
« wstecz   dalej »

Copyright 2008-2012 "ALTRA TEAM" Juras, Miro & Reyalp - serwissosnowiec.tk.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Altra
antyradary.net 2012